Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa Juliusza Lewandowskiego (Martwego) “Niedyskrecje”

kwi 25, 2023-19:00 - 23:30

Obrazy Juliusza Lewandowskiego (Martwego) odzwierciedlają wiele rzeczy: część z nich to manifestacja osobistej frustracji i gniewu artysty na otaczającą nas rzeczywistość, inne prace to intymne, wyciszające i subtelne studia nad emocjami artysty. Jednak niezależnie od tematyki styl Juliusza Martwego momentalnie przykuwa uwagę i wciąga odbiorcę. Z pewnością mają w tym swoją zasługę różne inspiracje artysty: prócz czerpania z takich nurtów jak kubizm czy Nowa Rzeczowość, w pracach Martwego często dostrzec można motywy historyczne, nawiązujące do Rewolucji Francuskiej, Wojny Domowej w Hiszpanii czy okresu średniowiecza. Wszystko to jest jednak dodatkiem, gdyż obrazy Martwego wychodzą daleko poza zwykłe scenki rodzajowe czy malarstwo historyczne. Artysta używa tych tematów jako nośnika i metafory głębokich emocji, które w nim tkwią.
To właśnie emocje są być może najważniejszym i najsilniejszym elementem sztuki Martwego. Występują w dziełach wielopostaciowych, ale i w tych stonowanych, spokojnych. W obu przypadkach mają niekwestionowany wpływ na widza, osiągają więc zamierzony cel artysty. Juliusz Lewandowski ma odwagę mówić o ważnych dla niego problemach i patologiach współczesnych społeczeństw; artysta nie przygląda się biernie, lecz za pomocą swojej sztuki walczy o równość społeczną, tolerancję, miłość, mądrość i ponadczasowe wartości.
Sztuka Martwego w przekroju jest bardzo różnorodna i interpretowana na różne sposoby, co dowodzi jej wielowarstwowości. Prace artysty są z jednej strony złożone i wypełnione szczegółami, z drugiej zaś proste, często wręcz minimalistyczne; zawsze jednak głęboko wpływają na odbiorcę. Ważna w sztuce Lewandowskiego jest również jej uniwersalność, w jego twórczości znajdziemy wartości wyznawane na całym świecie, niezależnie od pochodzenia, tożsamości czy wieku. Wszystkie te elementy tworzą spójny i fascynujący wizerunek artysty, który sprawia, że obok Martwego nie da się przejść obojętnie.
Zapraszamy na wernisaż 25.04.2023 (wtorek) o godzinie 19:00. Wieczór uświetni muzyka Bogdana Hołowni -laureata nagrody Fryderka za rok 2001 i Grand Prix Jazz “Melomani” za 2002 rok.

Szczegóły

Data:
kwi 25, 2023
Godzina:
19:00 - 23:30

Organizator

Mazowiecki Dom Aukcyjny
Phone
+48 504 107 484
Email
biuro@mazowieckidomaukcyjny.pl
Zobacz witrynę: Organizator