Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Teatr Malowania – WspółCześnik

lis 26, 2022-08:00 - 23:30

Free
Mazowiecki Dom Aukcyjny Teutsch Gallery zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – Teatr Malowania- WspółCześnik, które odbędzie się na 19. Warszawskich Targach Sztuki
w dniu 26.11.2022 o godzinie 15.30. Oprawę muzyczną do wydarzenia zapewni Ireneusz Wojtczak. Zapraszamy do strefy chillout.
Zapraszamy również na nasze stoisko (nr.74) gdzie będą zaprezentowane najnowsze obrazy Henryka Cześnika.
” … Stoję przed płótnem i nie wiem co się wydarzy… ważne jest to, by swój sen opowiedzieć, a to czym to się robi i na czym jest to już sprawa drugorzędna…”
Rysowanie/malowanie/pisanie/obrazowanie. To malarstwo z ducha rysunku – tak chyba najprościej można zdefiniować technikę, ale i energię artystyczną Henryka Cześnika. W jego sztuce to kreska jest nośnikiem treści, znaczeń i dramaturgicznych zwrotów akcji. Zatem jest Cześnik rysownikiem, ale częściej pracującym na płótnach niż papierach. Lubi rozmach i duże formaty, najchętniej wielkości prześcieradła, czyli na przykład 200 x 130 cm. Cześnik w swej sztuce opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe, nadal pozostają opowieściami. Te obrazowe narracje mają bardzo różnorodne źródła – najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści. Są liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, do historii sztuki.
Bogusław Deptuła
Henryk Cześnik – jeden z najważniejszych obecnie twórców sztuki w Polsce .
Urodził się 12 kwietnia 1951r w Sopocie. W latach 1972-1977 studiował w Wyższej Szkole Sztuk plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Od 1979 r. jest zatrudniony w macierzystej uczelni. W 1994 r. uzyskał tytuł profesora nadany przez Prezydenta RP. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest autorem wielu recenzji w przewodach doktorskich, habilitacyjnych, profesorskich a także esejów do katalogów promujących twórczość polskich artystów. Zajmuje się aranżacją wystaw. Był bohaterem wielu teatrów malarstwa performatywnego zarówno w kraju jak i zagranicą. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w znaczących galeriach i muzeach w kraju i zagranicą. Jest laureatem licznych ogólnopolskich nagród artystycznych i wyróżnień, między innym: Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, Pomorskiej Nagrody Artystycznej, Nagrody Rektorskiej I stopnia. Jego prace znajdują się w muzeach, galeriach oraz prywatnych kolekcjach sztuki w kraju i zagranicą. .

Szczegóły

Data:
lis 26, 2022
Godzina:
08:00 - 23:30
Koszt:
Free