Aukcja sztuki steampunk – Vadim Voitekhovitch – Wasn’t world

Aukcja sztuki steampunk będzie zwieńczeniem wystawy Vadim’a Voitekhovitch’a pt. „Wasn’t world”.  Jest to pierwsza, jak do tej pory, wystawa prac tego artysty w Polsce. Mieszkający w Niemczech, a pochodzący z Białorusi twórca prezentuje cykl obrazów powstałych na przestrzeni ostatnich dwóch lat, których tematem jest futurystyczne, niemożliwe miasto rodem z powieści Juliusza Verne’a!

Stylistyka obrazów Vadima Voitekhovitch’a wywodzi się z nurtu zwanego steampunk’iem. Narodził się jako prąd literacki, a jego nazwa powstała z połączenia dwóch słów – „steam” oraz „punk”. Pierwsze wyrażenie „steam” czyli „para” odnosi się do „epoki party”, XIX wiecznego okresu wynalazczości i rozwoju techniki, natomiast wyrażenie „punk” będzie nawiązywało do przewrotności, buntu i łamania utartych schematów. Steampunkowa wizja Vadima Voitekhovitch’a znajduje swoje odzwierciedlenie w przedstawieniach pejzaży miejskich i portowych oraz umiejscowionych w nich scenach rodzajowych. Estetyka epoki wiktoriańskiej rozbrzmiewa niemal w każdym, skrupulatnie kreślonym detalu. Poprzez urokliwe brukowane uliczki, witryny sklepowe, historyczne stroje bohaterów po spektakularne, wizjonerskie koncepty maszyn powietrznych i lądowych. 

Rozwój steampunkowej stylistyki jest fenomenem kulturowym ostatniej dekady, a jej mocne ugruntowanie na scenie artystycznej i powszechne uznanie każe sądzić, że teraz jest zdecydowanie świetny czas, aby stać się steampunkowym kolekcjonerem!

___

Mazowiecki Dom Aukcyjny Teutsch Gallery / Link do licytacji:

https://mazowieckidomaukcyjny.pl/aukcja-sztuki-steampunk-vadim-voitekhovitch/

30.06.2022, godz. 19.00
___

Teutsch Gallery
ul. Mazowiecka 11, Warszawa
www.teutsch.gallery
biuro@teutschgallery
+48 404 107 484